ایر هاکی
۰۵
ارد

ایر هاکی

 ایر هاکی یا هاکی روی میز را دسته ای از کارکنان شرکت برانزویک بین سالهای 1969 تا 1972میلادی ابداع نمودند،طرح اولیه این بازی در سال 1962 توسط سه تن از مهندسان برانزویک به نام های فیل کراسمن،باب کندریک و برد بالدوین معرفی شد.

این طرح چندین سال راکد ماند تا آنکه باب میلیوروی بر یک نوع پروژه هاکی بر روی یخ همراه با دو چوب نازک و گلرهای با شکاف باریک تمرکز کرده بود.

وی آن طرح را احیا کرد و تصمیم های او بر این مبنا بود که این ورزش با استقبال بسیاری مواجه میشود و ثبت های رسمی آن را به نام برانزویک و کراسمن و کنرینگ انجام داد.

پیش بینی های میلیوروی درست از آب درآمدند و ایر هاکی جزو بازی های پر طرفدار آن زمان شد.

هاکی روی میز را گروهی از کارکنان بیلیارد برانزویک ابداع نمودند. در سال 1969 سه نفر از مهندسان برانزویک به نام های فیل کراسمن ، باب کندریک و برد بالدوین ساخت یک بازی با سطح بدون اسطکاک را آغاز نمودند.

این طرح چندین سال مسکوت ماند تا آنکه باب میلو که روی ساخت و استقلال یک گونه هاکی روی یخ با یک صفحه نازک ، دو چوب هاکی و گل های شکاف مانند مجهز به تشخیص دهنده نوری تمرکز کرد آن ا احیا نمود.

میز ایر هاکی
میز ایر هاکی

مشاوره های لازم برای انتخاب میز ایر هاکی:

1-کف استیل :

استیل به لحاظ سختی بالایی که نسبت به پلی کربنات و پلکسی گلاس دارد،بازی بسیار روانی را برای شرکت کنندگان ارایه می دهد اما چون تولید میز با کف استیل هم به لحاظ قیمت مواد اولیه و هم فرآیند ساخت، قیمت تمام شده میز را افزایش میدهد،تولید کنندگان داخلی میل چندانی به تولید آن با کف استیل ندارند.

 

2- کف پلی کربنات یا پلکسی گلاس:

مهمترین تفاوت اینجاست که پلکسی گلاس نسبت به پلی کربنات چسبندگی کمتری داشته و موجب سرعت در بازی میشود.

 

کف دست ساز و کارگاهی :

چون تمام مواد پلاستیک و رزینهای کامپوزیت دارای ضریب جمع شوندگی (شیرینگ) میباشند ،پس از خشک و کریستالیزه شدن مقداری از حجم اولیه خود را از دست داده و درنتیجه تغییراتی در سایز آن ایجاد میشود .

لذا برای ساخت بازی های حساسی مانند آیرهاکی چندان مناسب نیستند.

مشخصات فنی توپ ایر هاکی:

توپ یا دیسک ایر هاکی عملا بر روی هوای زیر خود می لغزد و نرمی حرکت خود را مدیون از بین رفتن اصطکاک با کمک سطح صاف خود می باشد میباشد. عامل ثبات نسبی توپ وزن خود توپ میباشد.

در سرعت های بالا توپ مانند یک هواپیما بر روی باد مینشیند و به پرواز در می آید و حتی در مواردی با ضربات غیر متعارف توپ به خارج از میز پرتاب میشود. لذا کیفیت ساخت این توپ بسیار با اهمیت است.

لازم است این توپ وزن استانداردی داشته باشد،از مواد اولیه با کیفیتی ساخته شده باشد و دارای سطحی کاملا صاف باشد.

ظاهر میز:

ساده و بدون رنگ بندی بودن یک وسیله ای تفریحی مانند ایر هاکی چندان مناسب نیست لذا لازم است در جهت هر چه جذاب تر کردن این بازی در تزیینات میز ظرافت لازم به کار رفته باشد.

ایر هاکی
ایر هاکی

تعداد سوراخهای کف:

میزهای ایر هاکی از یک چوب مخصوص وروکش ضد آب تشکیل شده است که از یک طرف باد تولید شده توسط فن وارد و از طرفی توسط سوراخ های کف میز خارج میشود لازم به ذکر است تعداد روزنه های مکنده باد حدود 7000 عدد است تا بتوان توپ را شناور نگه داشت. مجموع مساحت سوراخ ها نباید از مساحت دریچه ورود بیشتر باشد .

طبیعی است که باد به صورت یکنواخت در سطح میز نیست و تعداد و جای سوراخ ها از ضوابط مهندسی خاصی تبعیت میکند.

میز ایر هاکی:

یک سطح مروق و بزرگ بازی است که یک نرده پیرامونی برای حفظ دیسک و چوب‌ها  به دور آن کشیده شده است .

دو شکاف در دو انتهای نرده به عنوان دروازه وجود دارد .گوی‌ها از جنس لاک پلی‌کربنات هستند و با توجه به نمونه تایید شده اتحادیه هاکی روی میز ایالات متحده آمریکا رنگ آنها زرد٬ سرخ و یا سبز است.

خرید محصول :

در نهایت با توجه به اطلاعات ارایه شده برای خرید میز ایر هاکی سراغ محصولات با کیفیت بروید. هرگونه کاهش کیفیت در ساخت این بازی جذاب باعث آن خواهد بود که تجربه یک بازی حرفه ای و طراز اول را از خود دریغ نمایید.

این فروشگاه آمادگی دارد تا میز های ایر هاکی از معتبر ترین برند های موجود در جهان را برای شما عزیزان فراهم نماید.

 

جهت کسب اطلاع از سایر محصولات از جمله میز بیلیارد میتوانید به صفحه اختصاصی آنها مراجعه فرمایید.