توپ بیلیارد
۳۱
خرد

توپ بیلیارد

توپ بیلیارد :

بیلیارد نوعی بازی است که در فضای سرپوشیده بر روی میزی مستطیل با 3 یا 15 توپ و میله ای چوبی بازی می شود.

این نوع از بازی بیلیارد که در ایران بازی می شود برگرفته از روسیه می باشد.

توپ بیلیارد یک توپ کوچک و سفت است که برای بازی بیلیارد طراحی شده است.

این توپ در سایر شکل های بیلیارد نیز استفاده می شود مانند اسنوکر.

توپ های بیلیارد برای اولین بار از عاج فیل ساخته می شدند که سالانه فیل های زیادی را می کشتند تا از عاج های آنها میلیون ها توپ بیلیارد ساخته شود و به آنجایی رسید که جمعیت این فیل ها کم شد و قیمت عاج بالا رفت.

تحقیقی برای پیدا کردن یک ماده جایگزین به جای عاج فیل انجام شد و برای تشویق مخترعان مسابقه ای هم در سال 1863 برگزار شد که حدود5 سال بعد جان وسلی سلولوئید را پیشنهاد کرد ماده ای که در سال 1851 توسط الکساندر پارکز اختراع شد.

در حال حاضر توپ های آسیایی از رزین های پلی استری ساخته می شوند و این باعث ارزان تر شدن توپ ها می شود. توپ های بیلیارد از نظر اندازه ، طراحی و تعداد در هر نوع بازی متفاوت هستند.

پوشش میز بیلیارد :

در قدیم از پوششی نمدی برای روی میز بیلیارد استفاده می شد اما امروزه از پشم شیشه یا پشم معمولی و یا مخلوطی از آن  برای پوشش میز بیلیارد استفاده می کنند.

پارچه میز بیلیارد به طور سنتی سبز رنگ است و به اجداد آن که روی زمین این بازی را انجام میدادند اشاره دارد.

نحوه چیدن توپ های بیلیارد :

در انجام بازی 8ball چند تفاوت وجود دارد ولی تمامی بازی های بیلیارد شروع یکسانی دارند یعنی 15 توپ تک رنگ و دو رنگ داخل کادر مثلثی شکل قرار بگیرند و به اون ها ضربه بزنند.

روش چیدن توپ های بیلیارد به شرح زیر می باشد:

 

  1. نقظه ی دایره ای سفید و مشکی رنگی که تقریبا در انتهای میز قرار دارد را پیدا کنید و بالای قالب مثلثی شکل رو روی آن قرار دهید.
  2. هر توپی به جز 8ball رو انتخاب کنید و اون رو در قسمت بالایی مثلث قرار دهید و این بدان معنی است که می توانید یکی از 7 توپ رنگی و یا 7 توپ دو رنگ را انتخاب کنید.
  3. یک توپ تک رنگ در یک گوشه و یک توپ دو رنگ در گوشه دیگر قرار دهید.
  4. باقی فضاهای خالی را با توپ های باقی مانده پر کنید.
  5. و در آخر محل قرارگیری 8ball است که باید در جایگاه خود قرار گیرد.

نحوه ایستادن و ضربه زدن به توپ بیلیارد

یکی از مهم ترین موارد کلیدی در یک اجرای شایسته نحوه قرار دادن پاها به خصوص پای عقب است . برای بازیکنان راست دست ،پای راست و برای بازیکنان چپ دست پای چپ می باشد.

اگر پای عقب شما خیلی نزدیک به میز باشد بدن شما دچار گرفتگی عضلانی می شود و نمی توانید چوب را آزادانه حرکت دهید همچنین اگر پای شما خیلی عقب باشد بدن تان خیلی به سمت جلو خم می شود و در وضعیت نافرمی قرار می گیرد و حرکت چوب محدود می شود.

توپ بیلیارد
توپ بیلیارد

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحات بیلیارد و میز بیلیارد مراجعه نمایید.