فوتبال دستی
۰۵
ارد

فوتبال دستی

فوتبال دستی یکی از ورزش های هیجان انگیز و بازی های بسیار سرگرم کننده است که در دسته بندی بازی های رومیزی قرار دارد.فوتبال دستی را ورزشی معرفی کرده اند که معمولا بین 2 نفر٬ بر روی یک میز مخصوص با آدمک هایی که به میله هایی در دورنگ متفاوت متصل شده اند انجام میشود.

چیدمان بازیکنان٬دروازه ها و بسیاری از قوانین همانند فوتبال است و بازیکنان برای شروع فقط لازم است مختصری از قوانین مطلع شده و کمی با دستگاه تمرین نمایند.

این بازی را می توان در فضای باز و یا بسته و در سالن های سرپوشیده و حتی در منزل انجام داد.

تعداد نفرات این بازی به صورت انفرادی و تیمی برگزار می شود. تعداد نفرات هر تیم 2 نفر که یک تا 4 نفر هم می توانند ذخیره باشند.

ابعاد میز بازی:

ابعادمیز بازی معمولاً ۱۲۰×۷۰ سانتیمتر و ارتفاع میز از سطح زمین ۹۰ سانتیمتر است. عرض دروازه ۱۹ تا ۲۱ سانتیمتر و ارتفاع آن ۶٫۵ تا ۸ سانتیمتر می‌باشد.سطح میز باید صاف و هموار و کاملاً صاف باشد تا توپ به راحتی روی آن حرکت کند.

میزهای فوتبال دستی اقلب از جنس چوب مقاوم٬میله های فلزی و آدمک هایی از جنس پلاستیک سخت و فشرده میباشد. هر میز ۸ ردیف میله دارد و هر ورزشکار ۴ میله برای دفاع و حمله در اختیار خواهد داشت.

برای انجام بازی از دو نوع توپ استفاده می‌شود.

اندازهٔ توپ این بازی کمی‌ کوچکتر از اندازهٔ توپ پینگ پنگ است و جنس آن پلاستیک فشرده است که حالت ارتجاعی نداشته باشد.
1-توپ تنبل
2-توپ زرنگ

فوتبال دستی
فوتبال دستی

تعدادنفرات و زمان استراحت:

این بازی را میتوان درخانه یا باشگاه های سرپوشیده انجام داد .بازیکنان باید به صورت
انفرادی یا به صورت تیمی 2الی 4نفره بازی را شروع کنند .ورزشکاران در5زمان15دقیقه ای
باهم رقابت میکنند.زمان استراحت بین هر نیمه 5دقیقه است و درهر 2 نوبت
ورزشکاران میتوانند 2استراحت30 ثانیه ای داشته باشند.

خطاها و قوانین:

1-چرخاندن میله بیشتر از 360 درجه ونگهداری بیش از حد توپ خطا محسوب شده وتذکر داده میشود.

2-تکان دادن میزیا حرکاتی خارج از قانون بازی تخلف محسوب میشود و برداشتن هردست از روی میله های بازی کننده خطا محسوب شده ومنجر به اخطار داور میگردد.

3-تکان دادن میز به وسیله میله ها و جابه جایی آن توسط هرکدام از بازیکن های طرفین خطا محسوب میگردد وهرنوع صحبتی که موجب گیج شدن طرفین وبازیکن ها شود خطا محسوب میگردد.

4-در صورتی که توپی که بین دو بازیکن قرار بگیرد و هیچ کدام نتوانند به توپ ضربه بزنند ٬توپ متعلق به بازیکنیست که به دروازه بان زمین نزدیک تراست،

6-اگر براثر شدت ضربه توپ از زمین خارج شوداوت محسوب میشود

7- اگر براثر شدت ضربه توپ به داخل دروازه برود وبرگردد گل محسوب میشود و بازی متوقف میشود.

اسامی میزها (the names of the tables )

1-تورونادو(آمریکایی)
2-بونزینی(فرانسه)
3-روبرتو اسپورت(ایتالیا)
4-تکبال(آلمان)
5-گارلاندو(استرالیا)
6-فایربال چینی که اخیرا به ثبت رسیده است وبسیاردقیق ومحکم طراحی شده ومیز انتخابی ایران درمسابقات میباشد.

لوازم جانبی:

1- آدمک تعادلی رباتیک 2-آدمک حرفه ای تورنادو 3- آدمک حرفه ای فایر بال 4-آدمک درجه یک رباتیک 5-بسته میله توپور آبکاری شده فوتبال دستی

6-بوش بلبرینگی 7-بوش میله 8-توپ فوتبال دستی 9- ضربه گیر 10-پایه تنظیم 11- گل شمار 12-پین نگهدارنده آدمک 13-دستگیره 14-توپ گیر 15- توپ انداز

توپ فوتبال دستی :

  1. توپ های رسمی و قانونی توسط کمیسیون ورزش فدراسیون بین المللی فوتبال دستی رای گیری شده است. پیوست مربوط به این قانون بعد از انتخاب نهایی فراهم و برای فصلی که آغاز شده ارائه می گردد.
  2. در یک تورنمت بازیها باید با توپ هایی که از محل مسابقه خریداری شده اند انجام گیرد.
  3. تمامی بازیکنان باید قادر باشند که توپ مربوط به مسابقه را تهیه کنند.

شروع مسابقه

یک پرتاب سکه باید قبل از شروع بازی انجام شود . تیمی که در پرتاپ سکه برنده شود می تواند سمت دلخواه میز را انتخاب کند و یا اینکه اولین سرو را بزند. تیمی که در پرتاب سکه بازده می شود گزینه باقیمانده را دارد.

یک مسابقه به طور قانونی زمانی آغاز می شود که توپ در جریان بازی قرار گیرد.

تاریخچه فوتبال دستی:

به این بازی درزبان انگلیسیTabel football گفته میشود.
هرچند سند مشخصی وجود ندارد که فوتبال دستی از کجا آمده است اما فرضیات نشان می دهند٬ لوسین روزنگارتن مخترع فرانسوی٬ سازنده این بازی بوده است.

لوسین روزنگارتن:

لوسیون روزنگارتن کارمند شرکت خودرو سازی سیترون بود اما پس از اختراع بازی توسط لوسین شرکتی در سوئیس به نام (کیکر)راه اندازی شد که با رزنگارتن ارتباط داشت وشروع به ساخت میزهای این بازی کرد.

میزهای (کیکر):

میزهای کیکر مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و در آلمان و سوئیس بسیار پر فروش بود.

بر مبنای اطلاعات دیگری٬ فوتبال دستی توسط الژاندرو فینیستره اسپانیایی اختراع شد .

او که یک نویسنده و شاعر بود در جنگ داخلی اسپانیا در بمباران هوایی مجروح وبه بیمارستان انتقال یافت .پس از بستری بودن ٬او چشمش به بچه هایی افتاد که به علت آسیب های شدید قادر به بازی و ورزش نبودند. بعضی از آنها عاشق ورزش در زمینه های مختلف علل خصوص فوتبال بودند ولی بدلیل عدم توانایی قادر به انجام این کار نبودند .از همانجا جرقه ساخت فوتبال دستی به فکر فینیستره افتاد .

ویژگی های مثبت فوتبال دستی:

داشتن فضای بازی مسقف،بازی نکردن درگرماوسرما،جلوگیری از صدمات جسمی مانند صدمه دیدن مینیکس پا وغیره  …است. نمی توان به فوتبال دستی به عنوان ورزش نگاه کرد به این دلیل که شما عملا قبل از شروع بازی نیازی نه به تمرین حرفه ای دارید، نه انجام کاری که باعث گرم کردن جهت انجام فعالیت قبل از بازی است.

جذب شدن جوانان به سمت فوتبال دستی صرفا جهت شرکت در مسایقات نبوده و جنبه سرگرمی و هیجانی دارد.

فدراسیون جهانی فوتبال دستی:

فدراسیون جهانی فوتبال دستی در2002 (International Tabel Soccer Federation )
میلادی رسما تاسیس شد ومحل استقرار آن درحال حاضر شهر(نات) در کشور فرانسه است. مسابقات جهانی در حال حاضرهرساله در همین شهر(نات) برگزار میشود.واین فدراسیون بیش از50عضو از سراسر دنیا درخود دارد.

فوتبال دستی
فوتبال دستی

 

فوتبال دستی در ایران :

درایران این بازی یکی از پرمخاطب ترین بازی ها به شمار میرفت و باعث تجمع بالا در کلوپ ها و دیگر فضاها میشد.ولی پس از مدتی بعد از بسته شدن کلوپ ها به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی وضعیت فوتبال دستی در کشور کدرتر شد که  خود باعث گردید بسیاری با قوانین این بازی آشنایی کاملی نداشته باشند.

فوتبال دستی
فوتبال دستی

برای دیدن محصولات حرفه ای تر فوتبال دستی به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.