میز اسنوکر
۰۵
ارد

میز اسنوکر

Snooker :

میز اسنوکر در حالت کلی شباهت زیادی به میز بیلیارد دارد و کمی از آن بزرگتر است.

اسنوکر مدلی از بیلیارد است که روی میز بزرگی پوشیده از پارچه فلانل سبز و یا آبی که دارای تعداد مشخصی حفره است بازی میشود.چهار سوراخ در چهار گوشه میز و دو سوراخ دیگر در وسط کناره میز قرار دارند.

این بازی بر روی میزی با اندازه 12 در 6 فوت انجام می شود. البته میزهای این بازی در اندازه های مختلفی تولید می شود. معمولا درازای میز دو برابر پهنای آن می باشد.

اسنوکر قوانین خاص به خود را دارد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

توپ ها :

این بازی شامل 21 توپ اسنوکر است.15 توپ قرمز رنگ٬ 1توپ مشکی،1توپ آبی،1توپ صورتی،1توپ قهوه ای،1توپ سبز و 1توپ زرد . هرکدام ازاین توپ ها دارای امتیاز خاص خود است به ترتیب مشکی 7 امتیاز،توپ صورتی 6 امتیاز،توپ آبی 5 امتیاز ٬توپ قهوه ای 4 امتیاز٬ توپ سبز 3 و توپ زرد 2 امتیاز محسوب میشوند.به هرکدام از این توپ ها شار اطلاق میشود

بازی به این صورت است که هر بازیکن ابتدا باید به وسیله کیوبال یک شار قرمز را به سوراخ بیندازد و در صورتی که موفق بود اجازه دارد یکی از توپ های رنگی را به سوراخ بیندازد .در صورت موفقیت امتیاز آن توپ رنگی را خواهد گرفت.

در ایران به توپ ها یا گوی های این بازی شار اطلاق می شود. داور در ابتدای بازی توپ ها را می چیند .

در قوانین انگلیسی این بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز ، مجاز به زدن یک توپ رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن قادر به گرفتن آن است 147 می باشد.

خطاها :

برای توپ زرد،قهوه ای و سبز 4 واحد و برای توپ آبی ،صورتی و مشکی طبق امتیاز دهی در فرم بالا است.این خطاها در صورتی است که بازیکن به آنها ضربه بزند(توسط توپ سفید.دست،چوب و یا دست) .مابقی خطاها که در هنگام ضربه زدن به توپ وارد میشود.  همچنین اگر توپ سفید هنگام ضربه زدن به توپ دیگر برخورد نکند خطا محسوب شده و 4 امتیاز برای حریف محاسبه می گردد.

میز اسنوکر
میز اسنوکر

توپ های بهم چسبیده :

اگر کیوبال به توپ یا توپ هایی که نوبت بازی آنهاست بچسبد داور باید اعلام کند توپ ها به هم چسبیده است. زمانی که اعلام می شود ضربه زننده باید کیوبال را طوری از توپ چسبیده دور کند که آن توپ به هیچ عنوان تکان نخورد که در صورت تکان خوردن خطا محسوب می شود.

چنانچه کیوبال هم به توپ در نوبت و هم به توپ خارج از نوبت بچسبد داور فقط به توپ در نوبت اشاره خواهد کرد و اگر ضربه زننده از داور سوال کند که آیا کیوبال به تپ خارج از نوبت هم چسبیده یا نه او باید جواب بدهد. اگر داور متقاعد شود که حرکت توپ چسبیده به کیوبال بدون دخالت ضربه زننده است نباید اعلام خطا کند.

تجهیزات مورد نیاز برای بازی اسنوکر :

گچ :

به لبه چوب بیلیارد زده میشود تا تماس مناسبی بین شار سفید و چوب برقرار کند.

دسته یا ضربه زننده ی چوبی :

ازجنس چوب و یا فایبرگلاس بوده برای ضربه زدن به شار مورد استفاده قرار میگیرد.

رست :

از نظر ظاهری مانند چوب عادی با سر X مانند است که برای مواقعی است که شار سفید در دسترس نیست.

مثلث :

برای چیدن شارهای قرمز در شروع بازی بکار گرفته میشود.

رست و چوب بلند :

چوبی بلنداست برای زدن شار سفید زمانی که چوب و رست عادی در دسترس نباشد.

اکستنشن :

یا همون ته چوب که جدیدا جای چوب بلند استفاده میشود.

مگنت :

وسیله ایست برای نگهداری گچ که درطول بازی از آن استفاده میشود.

 

برای مشاهده محصولات دیگر از جمله میز بیلیارد میتوانید به صفحه اختصاصی آن مراجعه فرمایید.