رد کردن لینک ها

میز بیلیارد

میز بیلیارد :نزدیک‌های غروب در فصل پاییز است و حسابی دلتان گرفته است. حوس هر چیزی به سرتان می زند که ناگاه یکی از دوستان پیشنهاد می‌دهد که بروید و بیلیارد بازی کنید. اما شما فکر دیگری دارید. چرا بیلیارد بازی کنید. چرا بیلیارد را به خانهٔ خود نیاورید. برای اینکار به یکسری پیش فرض‌ها مثل توپ‌های بیلیارد, میزهای بیلیارد و چوب‌های بیلیارد نیاز می‌باشد که مهمترین بخش داستان میزهای بلیارد می‌باشد. در این مقاله ما قصد داریم و با شما همراه باشیم تا در خصوص بیلیارد اطلاعات جالبی را کسب کنیم.

پس با ما همراه باشید تا ببینیم میز بیلیارد چیست و چه نوع میزهای بیلیاردی و خرید و فروش میز بیلیارد وجود دارد.

میز بیلیارد چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بیلیارد را توصیف کنیم باید بگوییم که یک میز محدود ومسطیلی شکل است که در آن ورزشی به نام بیلیارد را بازی می‌کنند. در عصر مدرن، همه میزهای بیلیارد (چه برای بیلیارد بازی، هرم یا اسنوکر) یک سطح صاف و مسطح را دارا می‌باشند که علت آن هم این است که توپ به راحتی روی سطح آن بدون برخورد با هیج مانعی حرکت نماید، که سطح آن با پارچه پوشانده شده‌است (معمولاً یک بافت پشمی که به شدت بافته شده‌است)، و با بالش‌های لاستیکی دورتادور میز بیلیارد احاطه شده‌است، که تمام آن‌ها بالای زمین قرار دارند در ارتفاع معینی قرار دارند. عبارات خاصی برای ورزش‌هایی که با این میز انجام می‌شود وجود دارد که به طور مخصوص، بیلیارد و اسنوکر از همه معروفتر هستند که از میز بیلیارد استفاده می‌کنند، و توپ‌های بیلیارد به اندازه‌های مختلف در این نوع میز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما در مورد میز های بیلیارد باید بدانید که یک بازی است که در یک میز مستطیل‌شکل با ۳ یا ۱۵ توپ و یک میله چوبی بازی می‌شود. بیلیارد به شیوه‌ای که در ایران بازی می‌شود، از روسیه اقتباس شده است و هر توپ را توپ روسی می‌نامند. تاریخ اختراع این بازی مشخص نیست. در فرانسه، در قرن ۱۶، بیلیارد. یک بازی معمولی بوده است که در میان رعیت‌ها رواج داشته است، و پیش از آن، این یک بازی معمولی بود. بیلیارد در همان زمان در انگلستان به عنوان اسنوکر محبوب بودند.

اولین چیزی که در مورد بیلیارد می‌دانیم این است که این بازی بر خلاف سایر بازی‌های توپی دیگر، توپ‌های زیادی دارد. بیلیارد مدت‌هاست که ورزش محبوبی بوده‌است، اما چندین سال است که در ایران محبوب خاصی مخصوصاً بین نسل جوان پیدا کرده است و اکنون خبرهایی به گوش می‌رسد که قرار است ژاپنی‌ها در بازی‌های المپیک در توکیو ۲۰۲۰ میز بیلیارد را هم همراه خودشان به سالن بیاورند و برای نخستین بار پای بیلیارد را به المپیک باز کنند البته این خبرها فقط به گوش می‌رسد و تا زمانی که اجرا نشود نمی‌توان از صحت و سقم آن به شکل قطعی آگاه شد.

 حال که به اطلاعاتی کلی راجع به بیلیارد دست پیدا کرده‌ایم شاید بد نیست بدانیم که چه پیش شرط‌هایی برای اجرای بازی بلیلیارد وجود دارد؟ در ادامه این مقاله این موارد را بررسی می‌کنیم.

میز بیلیارد
میز بیلیارد

نورپردازی میز بیلیارد

بهترین نور برای یک بازی بیلیارد، نور فلورسنت است. در مقایسه با لامپ‌های نئون قدیمی، نور فلورسنت برای چشم بهتر است چون معمولاً بازی‌های بیلیارد زود تمام نمی‌شوند و اکثر بازی‌ها زیاد طول می‌کشد. تولید کنندگان میز بیلیارد اکنون توصیه می‌کنند که حتماً به جای لامپ‌های قدیمی از لامپ‌های فلورسنت در محیطی که میز قرار داده می‌شود استفاده شود، زیرا از سایه به ویژه نزدیک گوشه‌های زمین جلوگیری می‌کنند. نور اتاق بیلیارد باید روی میز گسترده شود. این نور در مشخص کردن توپ‌ها روی زمین و گوشه‌های میز مؤثر است.

پوشش توپ‌ها و میز بیلیارد

بعضی از پارچه‌های به کار رفته در میز بیلیارد به طور معمول از پشم ساخته شده‌اند, اما امروزه پوشش‌هایی از جنس شیشه یا پشم معمولی و یا ترکیبی (پشم و نایلون) هم ساخته می‌شوند. میزاین بازی به طور سنتی سبز است, که در واقع به اجداد ما این بازی را روی چمن بازی می‌کردند اشاره دارد. اگر چه شما می‌توانید میز خود را به هر رنگی که می‌خواهید بخرید, باید رنگی را انتخاب کنید که چشم‌ها را اذیت نکند و دافعه نداشته باشد.

توپ بیلیارد

این توپ‌ها از عاج و ترکیبات دیگر و خاک رس ساخته می‌شدند، اما اکنون جایگزین‌های بادوام‌تری دارند. توپ‌های آسیایی از رزین پلی استر ساخته می‌شوند و این تولید آن‌ها را ارزان‌تر می‌کند. توپ‌های بازدارنده با اندازه‌های متنوع، طراحی می‌شوند و تعداد آنها در هر نوع بازی متفاوت هستند.

چوب بیلیارد یا عصای بیلیارد

بیلیارد معمولاً ً توسط یک میله چوبی به نام نشانه بازی می‌شود. این چوب معمولاً با کیفیت بالا ساخته می‌شود و معمولاً ً دو تکه چوب قوی مانند افرا برای بیلیارد و مارچوبه برای اسنوکر هستند.

طول استاندارد یک چوب بیلیارد یک متر و ۴۷ سانتیمتر است.

چوب بیلیارد شامل نوک، بدنه و دسته است.

بدن: تا حدودی صاف، کوتاه، عریض و بلند.

رده: بلندترین بخش مخروط که به سمت وسط و نوک حرکت می‌کند.

وزن: بیش‌ترین وزن برای چوب بیلیارد ۵۱۰ تا 600 گرم است.

دیگر ابزار لازم برای بازی بیلیارد روی میز بیلیارد

از دیگر چیزهایی که در بازی میلیارد باید بدانید و بسیار کاربردی می‌باشند عبارت است از:

گچ که جزو وسایل پرکاربرد فرعی ببازی محسوب می‌شود که در طول بازی بازیکن‌ها معمولاً گچ را روی نوک چوب می‌مالند تا در هنگام ضربه زدن توپ بهتر به نوک چوب بچسبد و ضربات بهتری زده شود.

راک: که معمولاً برای ابتدای بازی یا ابتدای هر گیم استفاده می‌شود و بازیکن‌ها کل توپ‌ها را درآن جای می‌دهند تا توپ‌ها یک منظم شوند و شکل راک نیز مثلثی می‌باشد.

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی

خوب امیدوارم به درک درستی نسبت به میزهای بیلیارد رسیده باشید و به پرسش‌های خود توانسته باشید پاسخ دهید. ما در این مقاله در خصوص بیلیارد, بازی بیلیارد, توپ بیلیارد ,   خرید و فروش میز بیلیارد و سایر ملزومات یک بیلیارد مطالبی را ذکر کردیم که می‌تواند برای هر مخاطب ناآشنایی با بازی بیلیارد اطلاعات مفیدی را به همراه داشته باشد.

شاید دوست داشته باشید

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه