میز بیلیارد
۰۵
ارد

میز بیلیارد

میز بیلیارد :

میز بیلیارد در بازار کشور دارای برند های مختلفی به شرح زیر است:

1- میز بیلیارد میز ایت بال آمریکایی

2- میز ایت بال ماتریکس انگلیسی

3- ویراکا مکث

4- رایلی

5- زکی بیلاردو

6- شندر

7- بیلسا

تمامی این میزها برای یک بازی فکری و مهیج ساخته و پرداخته شده است. این میز ها گرچه با جنس و بدنه های متفاوت اما دریک قالب استاندارد جهانی عرضه می گردند،در اینجا هدف ما اشاره به بهترین نوع و جنس آن نیست بلکه با توجه و محیط و نوع استفاده ٬متناسب ترین گزینه را معرفی خواهیم کرد.

 

ابعاد استاندارد میز:

1- میز های  بیلیارد با استاندارد های ۷٬۸٬۹ و ۱۰ فوت ساخته میشوند

2- جنس رویه میز از پلی استر و عموما به رنگ سبز می باشد و  سطح میز را به صورت کامل فرا گرفته است.

3- هر میز بیلیارد به طور استاندارد دارای 6 کیسه است که 4تای آن در گوشه ها و دو تای آنها در طرفین،وسط هر یک از اضلاع بلندتر میز قرار دارند.

4- یک حاشیه نسبتا پهن اطراف میز قرار گرفته است ٬ جایی که معمولا بازیکنان برای قرار دادن نوشیدنی و گچ از آن استفاده می کنند.

میز بیلیارد
میز بیلیارد

تاریخچه میز بیلیارد:

تا قرن پانزدهم این بازی در اروپای شمالی و گجویا در فرانسه بر روی چمن مانند بازی کروکت انجام می شده است. بعد از مدتی این بازی به مکان های سربسته بر روی میز پوشیده از پارچه سبز که شبیه به چمن بوده تغییر مکان داده و در اطراف لبه های این میز حاشیه ای ساده قرار گرفته بود.

توپ ها به جای اینکه توسط چوب های سفت و محکم که به آن چماق میگفتند ضربه زده شوند هل داده می شدند.

عبارت بیلیارد از زبان فرانسه از کلمه بیلارت به معنی یک نوع چوب سفت و محکم و هم از کلمه بایل به معنی یک نوع توپ منشاء گرفته است.

در ابتدای بازی با دو توپ بر روی یک میز شش حفره ای با یک حلقه شبیه بازی کروکت و یک چوب عمود که به عنوان سپر بود انجام می شد.

در قرن هجدهم به تدریج حلقه و سپر ناپدید شدند و تنها حفره ها و توپ ها باقی ماندند.

نکاتی درباره میز بیلیارد:

1- از حاشیه نسبتا پهن میزبرای تراز کردن دست خود و مسلط شدن برمیز استفاده میشود.

2- هرگز نوشیدنی یا خوراکی روی میز نریزید دراین صورت لازم است روکش میز تعویض گردد.

3- در هر دو انتهای میز نزدیک ضلع کوچک یک دایره توپر سفید در دو طرف میز قرار دارد شما در ابتدای بازی Cue Ball خود را روی یکی از آنها قرار میدهید.

 بازی های بیلیارد:

دراین قسمت میخواهیم در مورد انواع بازی بیلیارد توضیحاتی را ارايه کنیم.

 

1-بازی Fifteen-Ball Pool با 15 توپی که برروی آن شماره درج شده بود انجام میشد و بازیکن بابت هر ضربه چوب به توپ و افتادن آن به داخل حفره ها پوئن دریافت میکرد.

2- در بازی بیلیارد 61 مجموع شماره های توپ ها در یکسری 120 بوده که رقم امتیاز بدست آورده شده اگر بیش از نصف امتیاز 120 را شامل می شد ٬بازیکن برنده بازی بود.

3-درسال 1888 بهترین ترین تصمیم گیری به این صورت شد که به ازای انداختن توپ ها به داخل حفره ها امتیاز محسوب شود نه پوئنی که بر روی توپ ها نوشته شده است،بنابراین بیلیارد پیوسته به عنوان یک بازی قهرمانی جایگزین بازی 15 شار شد،بازی کنی که آخرین توپ را به حفره بیندازد شروع کننده بازی بعدی خواهد بود.

4- درسال 1890 بازی Eight Ball و پس از آن در سال 1910 بازی Straigh Pool ابداع شدند،همچنین ده سال بعد در سال 1920بازی Nine Ball به بازی های پیشین اضافه گشت.

ازسال1878تا1956مسابقات قهرمانی بیلیارد به طور سالیانه برگزار میشد و بقیه ماه های باقیمانده حریفان یک به یک به مبارزه با یکدیگر میپرداختند.

حالت و ژست مناسب بدن در بیلیارد:

1- حالت مناسب بدن یکی از مهم ترین فاکتور ها دربازی بیلیارد است. تا زمانی که وضعیت قرارگرفتن مناسب بدن را یاد نگرفته باشید و همچنین مادامی که شرایط مناسب بدن با ضربه زدن با اطمینان و هدف گیری دقیق همراه نباشد،نمیتوانید امیدوار باشید که به طور موثر به توپ ضربه بزنید.

2- بدن باید کاملا ریلکس ٬ استوار و محکم باشد به طوریکه در هنگام ضربه زدن کاملا به میز و توپ ها تسلط داشته باشید و زاویه بدن نسبت به محور عمودی چوب بیلیارد 45 درجه باشد.

3-قسمت بالای بدن بر روی باسن خم شود و چانه و چشم ها بالای چوب بیلیارد باشد.

در دست گرفتن چوب بیلیارد و هدفگیری:

یک ضربه موثرربه وضیت هدف شما بستگی دارد.

چوب بیلیارد در دست راست قرارگرفته وراهبرد داده میشود،با دست راست قسمت انتهای چوب را گرفته و مرکز سنگینی آن را بگیرید.

انگشت شصت را بر روی چوب قرار ندهید،این کار باعث میشود مچ دستتان بی دلیل منقبض شود ودرزدن ضربه های آرام به مشکل بر بخورید.
البته وضیعت دستی که چوب را میگیرد به موقعیت شار سفید(کیوبال) هم بستگی دارد.هرچه توپ از باند میز دورتر باشد شما هم برای رسیدن به آن باید بیشتر خود را بکشید.

وقتی که شار سفید از باند فاصله داشته باشد دست راست شما بیشتر به طرف بالای چوب کشیده میشود.

ولی در زمانی که شار سفید به باند نزدیگ تر میباشد با بالا بردن سر چوب بیلیارد میتوان به توپ ضربه بزنید.

هنگام ضربه زدن چشم های شما باید بر نقاطی که میخواهید توپ اثابت کند فوکوس داشته باشد.

اساسا بازوی راست باید با زاویه 90 درجه از قسمت آرنج خم شود.ضربه از مفصل آرنج شروع میشود.

مچ وقسمت زیر بازوی دست چپ یک خط مستقیم راست را تشکیل میدهد.

اگرمچ دست به چپ و یا راست خم شود نقطه برخورد بین چوب و شارسفید تغییرنخواهد کرد.

نور پردازی برای میز بیلیارد

بهترین نور برای میز بیلیارد نور فلورسنت است در مقایسه با لامپ های نئون قدیمی نور فلورسنت برای چشم بهتر و نیز از نظر اقتصادی باصرفه تر است زیرا دام آن بیشتر می باشد.

تولیدکنندگان اکنون نور لامپ های فلورسنت را به جای لامپ های قدیمی پیشنهاد می کنند به دلیل آنکه از ایجاد سایه توپ به خصوص در نزدیکی ریل کوتاه جلوگیری می شود.

نور بیلیارد باید در طول میز امتداد داشته باشد این نور در دید واضح تر توپ ها و گوشه ها موثر است.

 

برای دیدن محصولات دیگر از جمله میز اسنوکر به صفحه اختصاصی آن مراجعه نمایید.